در حال بارگذاری ...
چهارشنبه 12 آذر 1399
 • معرفی دانشکده

  معرفی دانشگاه فنی و حرفه ای

   

  دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای کشور با بیش از 40 سال سابقه فعالیت آموزشی، از اولین مراکز آموزش عالی کشور هستند که در تداوم مسیر تحصیلی دوره متوسطه فنی و حرفه ای نظام آموزش های رسمی ایران (هنرستان های فنی، کشاورزی، حرفه ای، تربیت بدنی) و با بهره گیری از آموزش های نظری و عملی در زمینه آموزش و تربیت تکنیسین کارآمد، خدمات آموزشی خود را ارائه نموده و دانش آموختگان آن علاوه بر داشتن توانایی علمی، از مهارت های عملی و کاربردی لازم برخوردار می باشند به نحوی که اکثر آنها در زمینه های مربوط به رشته تحصیلی خود جذب بازار کار می شوند.

  این مراکز با برخورداری از کادر آموزشی فرهیخته و مجرب و امکانات و تجهیزات آموزشی مناسب با شاخص کارایی بیرونی قابل قبول در 54 رشته و گرایش دارای برون داد و دانش آموختگان کارآمد در سطح تکنیسینی می باشند. دانشگاه فنی و حرفه ای از جمله دانشگاه هایی است که دانشکده ها و آموزشکده های آن به تفکیک جنسیت دایر می باشند.

  در تعدادی از این مراکز دوره های کارشناسی ناپیوسته و پیوسته نیز فعال و نسبت به تربیت دانشجو اقدام می نمایند. در حال حاضر 165 دانشکده و آموزشکده فنی و حرفه ای در استان های مختلف کشور اسلامیمان مشغول به فعالیت آموزشی می باشند که از این تعداد 114 مرکز متعلق به پسران و 51 مرکز مربوط به دختران می باشد که دردو سطح کاردانی پیوسته با 54 رشته و کارشناسی نا پیوسته با 26 رشته و در قالب دو نوبت آموزشی خدمات خود را به بیش از 200 هزار دانشجو ارائه می نمایند.

  دانشگاه فنی و حرفه ای دانشجویان خود را از بین دانش آموختگان دوره متوسطه نظام جدید هنرستان ها و متناسب با رشته تحصیلی ایشان در یکی از رشته های شاخه فنی و حرفه ای یا شاخه کاردانش و یا فارغ التحصیلان دوره 4 ساله نظام قدیم هنرستان ها، و از طریق آزمون ورودی ویژه ای که سالیانه توسط سازمان سنجش آموزش کشور به صورت سراسری برگزار می شود، انتخاب می نماید.

  داوطلبان ورود به دانشگاه فنی و حرفه ای باید واجد شرایط عمومی و اختصاصی باشند که به تفصیل همه ساله در دفترچه راهنمای ثبت نام کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته درج می گردد.

  طول دوره تحصیل در هر یک از مقاطع بالا 2 سال و دانشجویان تابع مقررات آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند. یادآوری می گردد، مدارک تحصیلی دانش آموختگان این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برای ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور معتبر می باشند.

  معرفی آموزشکده فنی خوارزمی ملایر

  آموزشکده فنی و حرفه ای پسران ملایر(خوارزمی) در سال 1382 در محل ساختمان آموزشی موقوفه مرحوم حاج محمد کریم بنیادی واقع در شهرک ولیعصر(عج) تاسیس و فعالیت آموزشی خود را با جذب دانشجو در دو رشته تاسیسات الکتریکی و مکانیک خودرو آغاز نمود. از بدو تاسیس آموزشکده تا سال 1385 کلیه کلاسهای دروس تئوری در محل این ساختمان آموزشی و کلاسهای کارگاهی و آزمایشگاهی در دو سوله کارگاهی واقع در ضلع شمالی هنرستان فنی ابتکار تشکیل می شدند و ایاب و ذهاب دانشجویان به محل کارگاهها توسط یک دستگاه اتوبوس اهدایی شهرداری ملایر انجام می شد. درسال 1385 و در پی تکمیل ساختمان اداری و آموزشی فعلی توسط اداره کل نوسازی استان همدان در ضلع جنوبی دانشگاه آزاد، کلیه بخشهای اداری و آموزشی به این محل انتقال یافت و همزمان رشته نرم افزار کامپیوتر به جمع رشته های این مرکز افزوده گردید.

  در ادامه ی برنامه های توسعه فضاهای رفاهی دانشجویی، در سال 1390 عملیات اجرایی احداث خوابگاه دانشجویی در چهارطبقه با مساحت 3700 مترمربع و سلف سرویس در یک طبقه با مساحت 750 مترمربع آغاز گردید که در حال حاضر ادامه دارد.

  در سال 1392 با افزایش سه رشته  برق قدرت(پست و انتقال)- خدمات پس از فروش خودرو و فناوری اطلاعات(IT)، مجموع رشته های این آموزشکده به 6 رشته افزایش یافت و درسال 1394 رشته کاردانی پیوسته تعمیر و نصب آسانسور و پله برقی و در نهایت در سال 1395 رشته کارشناسی مهندسی تکنولوژی مکانیک به نیز  به جمع رشته ها اضافه گردید.

   در حال حاضر این مرکز به عنوان یکی از اعضای خانواده بزرگ و افتخارآفرین دانشگاه فنی و حرفه ای به همت اساتید، دانشجویان و کارکنان پرتلاش خود با گامهای بلند و استوار در حال حرکت در مسیر ارتقاء جایگاه این دانشگاه متفاوت، ارزش مدار و کارآفرین می باشد.

  جدول آمار وضعیت آموزشی:

   

   

  رشته های موجود

  تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل

  تعداد فارغ التحصیلان

  مدرسین

  روزانه

  شبانه

  روزانه

  شبانه

  موظف

  حق التدریس

  تاسیسات الکتریکی

  59

  29

  412

  152

  1

  30

  برق-قدرت

  40

  22

  16

  3

  مکانیک خودرو

  75

  33

  406

  201

  1

  25

  خدمات پس از فروش

  35

  24

  10

  3

  نرم افزار کامپیوتر

  78

  28

  231

  102

  -

  20

  فناوری اطلاعات

  64

  22

  9

  4

  تعمیر و نصب آسانسور و پله برقی

  16

  14

  -

  -

  -

  -

  کارشناسی مهندسی تکنولوژی مکانیک

  40

  40

  -

  -

   

   

  جمع:

  389

  212

  1066

  465

  2

  75

   
   

   

  جهت کسب اطلاعات لازم در خصوص دانشکده فنی خوارزمی ملایر به سایت زیر مراجعه نموده یا با شماره تلفنهای ذیل تماس حاصل فرمایید  :                                     p-malayer.tvu.ac.ir

   نشانی:  ملایر-پارک سیفیه-جنب دانشگاه آزاد           تلفن: 32- 32252030    دورنگار:32252038      کدپستی:6571961448

  نظرات کاربران