در حال بارگذاری ...
پنج‌شنبه 12 تیر 1399
 • از استرس چه می دانید؟

  استرس و راه های درمان آن

  استرس عبارت است از واکنشهای فیزیکی ، ذهنی و عاطفی که در نتیجه تغییرات و نیازهای زندگی فرد، تجربه می شوند. تغییرات می توانند بزرگ یا کوچک باشند. پاسخ افراد به تغییرات زندگی متفاوت است . استرس مثبت می تواند یک انگیزش دهنده باشد در حالی که استرس منفی می تواند در زمانی که این تغییرات و نیازها، فرد را شکست می دهند، ایجاد شود

  تاریخچه:

  اولین بررسی مفهومی در خصوص جنبه های منفی استرس در انسان توسط فیزیولوژیست بزرگ فرانسوی دکتر کلود برنارد صورت گرفت. وی این بررسی را اصول تعادل پویا نامید . در تعادل پویا ، ثبات در محیط داخلی بدن ، برای بقا ضروری است.به گفته وی : تغییرات در محیط خارجی یا نیروهای خارجی که توازن محیط داخلی بدن را تغییر می دهند سبب واکنش برای حفظ شرایط داخلی جهت ایجاد آرامش و زنده مانده می شود . نمونه هایی از نیروهای خارجی عبارتند از :  دما ، غلظت اکسیژن در هوا ، مصرف انرژی ، و حضور شکارچیان ( عوامل خطر انسانی و حیوانی ). علاوه بر این ، بیماری و عوامل تنش زا نیز بر تعادل پویا در انسان و حفط محیط داخلی بدن تاثیر گذارند .

  نشانه ها:

   احساس افسردگى، بدخلقى، گناه، خستگى.
   
  سردرد، دل درد، اختلال خواب.
   
  خندیدن و گریه کردن بى دلیل
  سرزنش کردن دیگران به خاطر چیزهاى ناخوشایندى که برایتان اتفاق مى افتد.
   
  فقط جنبه منفى چیز ها را دیدن.

  مدیریت استرس:

  شناسایی استرس مداوم و آگاه شدن از اثرات آن بر زندگی ما ، برای کاهش اثرات زیان آور آن کافی نیست. همانطوری که منابع زیادی برای استرس وجود دارد، امکانات بسیاری هم برای اداره آن وجود دارد. ولی آنچه بدان نیازمندیم، تلاش برای تغییر است، تغییر منبع استرس و یا تغییر واکنش نسبت به آن منبع.

  یک تعریف معقول از استرس روشن می کند که استرس همان کار و مسوولیت زیاد یا انتظارات بیش ازحد از شما نیست. اگر استرس همین چیزها بود، امکان نداشت کسی این کارها را بدون استرس انجام دهد، حال آن که خیلی از افراد کارهای زیاد را بدون ذره ای استرس به پایان می رسانند.

  انجام فعالیت های ورزشی و جسمی مداوم نظیر دو، شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی قلب و عروق قلبی را از بیماری حفظ می کند و باعث کاهش چربی خون، قند خون و فشار خون شده و با اتساع عروق خونی توانایی ذخیره سازی قلب را افزایش داده و باعث کاهش اشتها می شود که خود عاملی برای کاهش وزن محسوب می شود.

  نظرات کاربران